F23-a++ Wireless Remote Control Electric Hoist
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Application: | Automatic Doors, Industrial Machinery, Special Equipment, Household Appliances, Cranes, Hoists, Heavy Trucks, Excavator, Trailer |
| Battery Type: | Aa Battery |
Gold Member Since 2017
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Address
Room 510, Floor 5th, Unit 2 Building No. 13, No. 11 Changchun Road, New & High-Tech ...
International Commercial Terms(Incoterms)
FOB, CFR, CIF, CIP, EXW
Terms of Payment
LC, T/T, Western Union, Money Gram
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- F23-A++
- Certification
- ISO9001, FCC, CE
- Material
- Plastic
- Transmission Distance
- >100m
- Type
- Button
- Universal
- Universal
- Voltage
- AC 380V/ 36V/220V/110V or DC12V/24V
- Name
- F23-a++ Wireless Remote Control Electric Hoist
- Control Distance
- up to 100m
- Control Points
- 8
- Transmitter Power
- DC3V
- Receiver Power
- AC 380V/ 36V/220V/110V or DC12V/24V
- Enclosure Protection Class
- IP65
- Temperature
- -35°c___+80°c
- Unique Code
- Over 4.3billon Unique ID Codes
- Output Capacity
- 5 Amperes
- Certificate
- CE, FCC, ISO9001:2008
- Signal Transmission
- Radio Waves
- Transport Package
- 1set / Box; 10 Sets / Big Carton
- Specification
- CE, FCC, ISO9001: 2008
- Trademark
- Electronic
- Origin
- Zhengzhou City, Henan Province, China
- HS Code
- 85269200
- Production Capacity
- 1000/Day
Product Description
F23-A++ wireless remote control electric hoist
Summary:
1. More than 10 years researching and exporting experience in Radio Remote Control industry.
2. Well and high quality control, all working process according to ISO9001:2008.
3. CE, FCC & ISO certificates.
4. One year warranty.
5. Sample order acceptable.
6. OEM acceptable.
Products Application:
MD double speed electric hoist or double speed electric chain hoist with hook,monorails ,double hook /single speed hoist crane, and used for the industrial remote control which are under 8.
Brief Introduction:
Transmitter size:216*75*43mm weight:315g
Receiver size:200*165*107mm weight:1400g
Standard configuration:
One transmitter;
One receiver;
One 1m cable connect with receiver;
One operation and maintain manual.
Products Features:
*10 single speed push button (3,4 key are useless)
*Control points are up to 8.
*With the battery voltage alarm device to cut off the circuit when voltage is insufficient.
*With the Rotate key switch to guarantee the safety.
*Set the internal functions by computer interface
*Up/down ,east/west , south/ north push button can be set mutual inhibition or not .
*Power button can be set start,speed up,jump strokes,ordinary etc.
*Spare 1-2 key can be set ordinary, interlock,jump strokes,switch etc.
SPECIFICATION:
Summary:
1. More than 10 years researching and exporting experience in Radio Remote Control industry.
2. Well and high quality control, all working process according to ISO9001:2008.
3. CE, FCC & ISO certificates.
4. One year warranty.
5. Sample order acceptable.
6. OEM acceptable.
Products Application:
MD double speed electric hoist or double speed electric chain hoist with hook,monorails ,double hook /single speed hoist crane, and used for the industrial remote control which are under 8.
Brief Introduction:
Transmitter size:216*75*43mm weight:315g
Receiver size:200*165*107mm weight:1400g
Standard configuration:
One transmitter;
One receiver;
One 1m cable connect with receiver;
One operation and maintain manual.
Products Features:
*10 single speed push button (3,4 key are useless)
*Control points are up to 8.
*With the battery voltage alarm device to cut off the circuit when voltage is insufficient.
*With the Rotate key switch to guarantee the safety.
*Set the internal functions by computer interface
*Up/down ,east/west , south/ north push button can be set mutual inhibition or not .
*Power button can be set start,speed up,jump strokes,ordinary etc.
*Spare 1-2 key can be set ordinary, interlock,jump strokes,switch etc.
SPECIFICATION:
Application |
Overhead cranes, hoist ,chain hoist and other industrial machine. |
| Frequency | 310.0325~331.165Mhz |
| Frequency generation: | Crystal (plug in) |
| Channel | 80 |
| Channel Spacing | 0.2675MHz |
| Control motions | 8 |
| Control distance | Up to 100m |
| Certificates | CE, FCC, ISO9001:2008 |
| Number of push button | 8 Single speed push button+1 START+1 STOP |
| Unique code | Over 4.3billon unique ID codes . |
| Working temperature | -35°C ~ +80°C |
| Enclosure protection class | IP65 |
| Transmitter power | AA-size batteries |
| Receiver power | AC 380v/220V/110v/48v/ 36v/24v or AC/DC12V |
| Output capacity | Full sealed relay output with 5 amperes |
| Warranty | 1 year |
| Material | glass fiber |
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- F23 Serires remote controller
- F23-a++ Wireless Remote Control Electric Hoist
Related Categories
Hot Searches
- Remote Control Factories
- Remote Controller Factories
- Remote Control Product Factories
- Electronic Remote Control Factories
- Industrial Remote Control
- Remote Control Controller
- Wireless Electronic Remote Control
- Led Controller Remote Control
- Digital Wireless Remote Control
- Top 10 Remote Control
- Remote Control Trends
- Wireless Remote Control Bulkbuy
More