| Customization: | Available |
|---|---|
| Name: | F24-60 Industrial Radio Remote Controller |
| Control Distance: | up to 100m |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Summary:
1. More than 10 years researching and exporting experience in Radio Remote Control industry.
2. Well and high quality control, all working process according to ISO9001:2008.
3. CE, FCC & ISO certificates.
4. One year warranty.
5. Sample order acceptable.
6. OEM acceptable.
Products Application:
Overhead cranes or concrete pumps truck or others condition which are much more complex.
SPECIFICATION:
| Application | Overhead cranes, hoist ,chain hoist and other industrial machine. |
| Frequency | 310.0325~331.165Mhz |
| Frequency generation: | Crystal (plug in) |
| Channel | 80 |
| Channel Spacing | 0.2675MHz |
| Control motions | 40 |
| Control distance | Up to 100m |
| Certificates | CE, FCC, ISO9001:2008 |
| Number of push button | Dual speed joystick |
| Unique code | Over 4.3billon unique ID codes . |
| Working temperature | -35°C ~ +80°C |
| Enclosure protection class | IP65 |
| Transmitter power | AA-size batteries |
| Receiver power | AC 380v/220V/110v/48v/ 36v/24v or AC/DC12V |
| Output capacity | Full sealed relay output with 5 amperes |
| Warranty | 1 year |
| Material | glass fiber |
Brief Introduction:
Standard configuration:
One transmitter;
*Durable nylon-fiber housing for extra shock resistance.
*Feature acceleration delay time control (smooth moving for multiple speeds cranes).
Application:
Production Process:
Certificate: