|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Application: | Industrial Machinery |
| Battery Type: | Aa Battery |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency

| model no. | F24-8D |
| number of buttons | 8double speed buttons+1start button+1mushroom button |
| transmitter size | 18.8*6.4*4.8cm |
| receiver size | 21.2*16.4*7.8cm |
| protection degreen | IP65 |
| housing material | Glass fiber-reinforced nylon |
| operating temperature | -35°C ~ +85°C(not take into battery into consideration) |
| security code | 43 billion |
| control distance | up to 100m (some of the products can reach to 200m) |
| frequency range | VHF:310.0325-331.165MHZ UHF:425.5925-446.725MHZ |
| transmit power | <10dbm |
| receive sensitivity | >-110dbm |
| transmitter power | DC3V( need 2 pieces 1.5V battery , AA size) |
| receiver power | AC/DC18-65V , AC/DC65-440V |
| voltage warning | TX Red LED will flash slowly when the volts under 2.2V, unable to start TX under 1.8V |
| fault detection | TX Red LED is flashing quickly: 1.Not in the correct way to start; 2.One of the pushbutton is jammed. TX RED LED will flash slowly: 1.Please change two new batteries. |
| security measures | if the receiver haven't receive the singal , transmitter will retransmit same singal in 1.5s , if receiver still haven receive it ,receiver power will turn off in 2s to avoid unexpect things |

